Lektori

Dr. Lukáš F. JANOŠKA Kinďera

nar. 6. dec. 1955 v Brezne, Vyrastal a aj teraz žije v horehronskej obci POHORELÁ, reprezentoval ČSSR v atletike – chôdza. Absolvoval FTVŠ UK v Bratislave v roku 1980, oženil sa a má dve deti Lukáš (32), Hana (29) a dve vnúčata Jasmin (3,5) a Samuel (0,5). V roku 1993 po diagnostikovani SM manželke sa s srodinou odsťahovali z Petržalky, sedemnásť rokov bola na inv. vozíku, pracoval ako vychovávateľ, vysokoškolský učiteľ, riaditeľ Športového gymnázia a desať rokov pôsobil ako učiteľ – elementarista a neskôr ako učiteľ TV na ZŠ POHORELÁ.
Na začiatok svojho pôsobenia v rodnej obci po roku 1993 spoluzaložil Volejbalový spolok GAD o.z., bol pri oživotvorení MO Matice slovenskej a je jej predsedom v obci a reštartoval po desiatich rokoch odmlky miestny DFS Mladosť.
Vytvoril obsah výuky s regionálnou dominanciou a prosociálnym charakterom. Rozbehol fungujúcu žiacku samosprávu v triedach, kde bol deväť rokov triednym učiteľom. Zaznamenal s nimi nulovú šikanu a nadštandartné interakcie žiakov v triednej komunite. Zážitkové vyučovanie bolo pre neho dennou samozrejmosťou.
V roku 2010 ovdovel. Je spoluzakladateľom a staršinom celoslovenského občianského združenia SLOVENSKÝ KOSECKÝ SPOLOK (1998 www. kosci.sk ). Ostatných šesť rokov pôsobil ako učiteľ lyžovania na Štrbskom plese a lektor lekcii kosenia. Je členom Družstva vlastníkov oviec a kôz v Pohorelej.

Mgr. Lukáš I. JANOŠKA Kinďera

nar. 13. dec. 1979 v Bratislave, vyrastal v Petržalke, ale chodil s otcom, ktorý v Bratislave chodil ručne kosiť záhrady a tam privoňal koseckej filozófii. Je výborný kosec a viackrát doletel na koseckú súťaž z Londýna. Časté návštevy Pohorelskej prírody v ňom rezonujú dodnes. Hral vrcholovo basketbal za TJ Iskra MATADOR. Prómoval na FTVŠ UK Bratislava v roku 2003, necelý rok pôsobil na Gymnáziu Mercury Ba., a potom odišiel do Londýna. Tam začal ako plavčík, neskôr ako tenisový tréner a učiteľ TV. Prešiel niekoľkými tenisovými klubmi a školami. Časom sa vypracoval až do funkcie koordinátora TV medzi školami v okrsku. Navštívil Švajčiarsko, Maďarsko, Poľsko, Taliansko, USA, Austráliu, Francúzko, Nemecko, Španielsko, Holandsko, Slovinsko, Chorvátsko, Rakúsko, Írsko a Anglicko. Spolupracoval s wimbledonskými víťazmi Pat CASHOM a Petrom FLEMINGOM.